Przytwierdzony i błyszczący

Proszę o odpowiedź: czy słowa: przytwierdzony i błyszczący to przymiotniki czy imiesłowy przymiotnikowe. Proszę o radę.

Dziękuję.

Przytwierdzony jest imiesłowem przymiotnikowym biernym czasownika przytwierdzić. Błyszczący zaś to genetyczny imiesłów przymiotnikowy czynny czasownika błyszczeć, „usamodzielniony” w funkcji przymiotnika. Inaczej mówiąc, błyszczący jest dziś przymiotnikiem powstałym z imiesłowu przymiotnikowego (którym wciąż może być).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski