Psy na lata się nie gryzą

Szanowni Państwo,
oglądając jakiś czas temu polityczną dyskusję telewizyjną, z ust wypowiadającej się pani usłyszałem zwrot Psy na lata się nie gryzą, a ponieważ spotkałem się z owym powiedzeniem po raz pierwszy, zastanawia mnie, skąd się ono wzięło, czy jest już „zadomowione” w języku i cóż może oznaczać? Byłbym niezmiernie wdzięczny gdyby mogli Państwo rzucić trochę światła na tę sprawę.

Łączę wyrazy szacunku.
Przysłowie Psy na lata się nie gryzą mówi o tym, że zdarza się, iż partnerów (np. małżonków) dzieli duża różnica wieku. Trudno powiedzieć, skąd się ono wzięło. Może Czytelnicy coś podpowiedzą?
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski