Pszczoła umiera czy zdycha?

Sz. Państwo, jakiś czas temu spotkałem się ze stwierdzeniem, że pszczoły, w przeciwieństwie do innych zwierząt, umierają a nie zdychają. Czy jest to prawdą, gdyż nigdzie nie mogę znaleźć nawet ścisłej wykładni, że zwierzęta nie umierają a zdychają.

Szanowny Panie,

pszczoła zajmuje szczególne miejsce w kulturze ludowej (polecam bardzo ciekawy artykuł Piotra Lasoty, zamieszczony na stronach Bramy Grodzkiej – Teatru NN), dość powiedzieć, że była uważana za istotę inną niż pozostałe zwierzęta, przynależną raczej porządkowi Boskiemu niż ludzkiemu. Z tego powodu, rzeczywiście, w odniesieniu do pszczół używało się (i wciąż się używa) czasownika umierać (umrzeć). Nie jest jednak błędem językowym posługiwanie się czasownikiem zdychać (zdechnąć) – różnica między zwrotami pszczoła zdechła i pszczoła umarła ma charakter pragmatyczny, kulturowy (wynika ze sposobu postrzegania zwierzęcia), a nie ściśle poprawnościowy. Zauważmy, że ludzie, którzy kochają zwierzęta, mówią o nich, że umarły, a nie zdechły – co też jest uwarunkowane kulturowo, a nie ściśle semantycznie.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski