Punk – punka

Czy to prawda, że forma dopełniacza liczby pojedynczej rzeczownika punk zależna jest od znaczenia? Usłyszałam, że dla rzeczownika oznaczającego osobę ta końcówka to -a, a gdy chodzi o rodzaj muzyki czy stylu to używa się końcówki -u. Proszę o potwierdzenie tej informacji, gdyż słownik nie podaje tej formy.
Pozdrawiam
Hanna Jabłońska
Istotnie, słowniki podają wyłącznie formę punka – i w odniesieniu do osoby, i w odniesieniu do muzyki. Uzus jednak jest już trochę inny – NKJP rejestruje kilka użyć tego rzeczownika z dopełniaczową końcówką -u, por.:
[…] lenistwo jest objawem sytości, Sytość zaś nie jest dobrą glebą dla punku.
Lubię sobie posłuchać punku i reggae […].
Użycia takie jednak są nieliczne i na pewno nieskodyfikowane. Tak więc poprawna forma to wyłącznie punka.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski