Purkinie

Purkinie
27.01.2005
27.01.2005
Jak odmieniać nazwisko Purkinie? Słowniki PWN podają różne przykłady: Eksperymenty medyczne Purkynego (Purkinjego), dopuszczalne: Jana PurkyneNowy słownik poprawnej polszczyzny PWN; albo zjawisko PurkiniegoNowy słownik ortograficzny PWN.
Chodzi o dwie sprawy. Po pierwsze, o formę nazwiska: czy Purkyně, czy może Purkinie, Purkynie, Purkinje albo Purkynje, a spotyka się też zapisy Purkyne i Purkynye. Pierwsza jest oryginalna, czeska, pozostałe powstały jako jej warianty funkcjonujące w różnych językach. Zapis Purkinje jest powszechny w tekstach angielskich, stąd pewnie jako nowe zapożyczenie pojawia się i w polskich. Za podstawowe w języku polskim należy jednak uznać formy podawane przez wymienione słowniki: Purkyně, bo to zapis oryginalny, Purkinie, gdyż to tradycyjne spolszczenie tego nazwiska.
Po drugie, chodzi o wzorzec odmiany: nazwisko to odmieniamy jak przymiotnik, DB. Purkiniego, C. Purkiniemu, NMs. Purkiniem. Jeśli przed nazwiskiem wystąpi odmieniane imię (ewentualnie jakiś wyraz pospolity określający osobę), możemy nazwisk zakończonych na -e i -o nie odmieniać, stąd forma Jana Purkyně.
Różnice pomiędzy cytowanymi słownikami dotyczą pisowni, nie odmiany.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego