Putto

Dzień dobry,
proszę o poradę, wyraz putto w dopełniaczu liczby mnogiej będzie putt czy puttów?
Moim zdaniem poprawną formą jest np. Na rynku przy fontannach stanęło 16 putt.
Analogicznie wyraz motto – czy w dopełniaczu liczby mnogiej będzie mott czy mottów?
Putto (z włoskiego putto ‘chłopczyk’) to figurka przedstawiająca nagiego pulchnego chłopca, zdobiąca rzeźby, fontanny itd. Jest to rzeczownik mającego dwa rodzaje – męski (Ten putto został odrestaurowany) i nijaki (To putto zostało odrestaurowane), w związku z czym może mieć dwie formy dopełniacza liczby mnogiej: tych puttów (rodz. męski) i tych putt (rodz. nijaki). Rzeczowniki nijakie zakończone na -o zasadniczo mają dopełniacz liczby mnogiej bezkońcówkowy: motto – pięć mott, jabłko – pięć jabłek, auto – pięć aut.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski