Pytam się!

Dość często zdarza mi się słyszeć zwroty spojrzałem się, pytam się, czy znaczy się. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest to poprawna forma. Brzmi fatalnie, ale być może się czepiam (czepiam się?):-)
Dziękuję i pozdrawiam!
W formach pytać się czy dotknąć się słowo się pełni funkcję emfatyczną. Nie jest konieczne, nie zmienia ich znaczenia ani nawet rejestru. Spojrzeć się jest podobne, ale w przeciwieństwie do spojrzeć potoczne. Natomiast znaczy się jest już bardzo potoczne, według słowników poprawnej polszczyzny niedopuszczalne. Zamiast „To był Witek, znaczy się mój brat” ich autorzy kazaliby powiedzieć: „To był Witek, to znaczy mój brat” albo krócej: „To był Witek, mój brat”.
Mirosław Bańko, PWN