Pytania przypadków

Dzień dobry,

chciałem zapytać czy poprawne są pytania o przypadki :

1. Mianownik kto? co?, czy też powinny brzmieć: kto? co? (jest)

2. Dopełniacz kogo? czego ?, czy też: kogo? czego? ( nie ma)

3. Celownik komu? czemu?, czy też: komu? czemu? ( się przyglądam)

itd. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Krzysztof

Pytania przypadków ograniczają się do właściwych form zaimków pytajnych kto? co?, w wypadku miejscownika poprzedzonych przyimkiem o. Pozostałe elementy pełnią funkcję pomocniczą w procesie edukacji. Poniżej elementy te umieszczono w nawiasach:

  • mianownik (M.) – kto? co? (jest)
  • dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma)
  • celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam)
  • biernik (B.) – kogo? co? (widzę)
  • narzędnik (N.) – (z) kim? (z) czym? (idę)
  • miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię)
  • wołacz (W.) – o!
Adam Wolański