Radogoszcz

Mam następujący problem – mieszkam od niedawna w Łodzi w dzielnicy Radogoszcz. Nie jestem do końca pewny, jakiego rodzaju jest ten wyraz – czy mówić/pisać na/w Radogoszczu czy Radogoszczy? Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Łukasz Duraj
Radogoszcz jako nazwa dzielnicy Łodzi jest rzeczownikiem rodzaju męskiego i odmienia się tak jak podobnie zakończone nieżywotne rzeczowniki pospolite, np. kołnierz, zmywacz; w związku z tym powiemy i napiszemy: do Radogoszcza, ku Radogoszczowi, przez Radogoszcz, za Radogoszczem, w Radogoszczu. O ile mi wiadomo, spotyka się też – i to w samej Łodzi – formy zgodne z deklinacją żeńską, tzn. do/w Radogoszczy (prawdopodobnie pod wpływem do/w Bydgoszczy). Skoro jednak męski wzorzec odmiany mocno się utrwalił, gdyż jest stosowany w lokalnej prasie i znany nawet z nazw własnych (np. Pomnik Ofiar Faszyzmu na Radogoszczu), najlepiej uznać go za wzorcowy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski