Rata

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie wyrażenia. Mamy koncept reklamowy w którym mowa:

„X RAT GRATIS NA SMARTFONY”. Nasze pytanie brzmi: czy mówimy „na smartfony”, czy może „za smartfony”?

Wiemy, że to smartfony bierze się na raty, ale chcieliśmy nieco odwrócić tę konstrukcje – pytanie tylko czy „za” czy „na”.

Będę wdzięczny za odpowiedź i pomoc.

Dziękuję

Sebastian

Szanowny Panie,

poprawna konstrukcja to rata za coś, a zatem: rata za smartfon.

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski