Raz na ruski rok

Dzień dobry,

chciałem zapytać o pochodzenie takich wyrażenia raz na ruski rok

Pozdrawiam

Dominik

Raz na ruski rok to 'bardzo rzadko'. Frazeologizm ten powstał, jak należy sądzić, w związku z wyrażeniem ruski miesiąc ('bardzo długo') i frazą Popamiętasz ruski miesiąc!, mającą charakter złorzeczenia. W Rosji do 1918 roku stosowano kalendarz juliański, podczas gdy reszta Europy od dawna posługiwała się kalendarzem gregoriańskim. Według kalendarza stosowanego w Rosji rok zaczynał się 10 dni później niż w pozostałych krajach, a co za tym idzie – i każdy miesiąc zaczynał się z takim „opóźnieniem” (kto chodził do szkoły w czasach PRL-u, pamięta, że obchody rocznicy wybuchu rewolucji październikowej odbywały się zawsze 7 listopada). Stąd wyobrażenie „ruskiego” miesiąca i „ruskiego” roku jako wyjątkowo długich.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski