Redagujemy wyznanie miłosne

Dzień dobry. Bardzo proszę o podpowiedź jak powinno brzmieć zdanie

"Ty jesteś dla mnie najważniejszą rzeczą, jaka przytrafiła mi się w życiu." ale bez użycia określenia "rzecz" w stosunku do osoby. Także zdanie "Ty jesteś czymś najwspanialszym, co przytrafiło mi się w życiu." wydaje mi się nieodpowiednie bo znów osoba jest określana jako coś (wyraz "czymś"). Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie,

Piotr Gach

Jeśli chcemy przytoczone w pytaniu wyznanie uczynić mniej „rzeczowym”, należałoby po prostu wprowadzić rzeczownik osoba i zmienić na inny czasownik przydarzyć się, ponieważ tworzy on konstrukcję składniową wymagającą rzeczownika nieosobowego, por. np. przytrafiła mu się okazja, nieszczęście. Zdanie mogłoby np. wyglądać następująco: Ty jesteś dla mnie najważniejszą osobą, jaką mogłem spotkać w swoim życiu lub którą mogłem spotkać na swej drodze. Należy zaznaczyć, że zaimki jaki oraz który na początku obu wariantów zdania podrzędnego pełnią nieco inne funkcje i modyfikują znaczenie. Jaki wskazuje na określone cechy osoby, o której mowa w zdaniu nadrzędnym. Np. zdanie: Poznał dziewczynę, o jakiej marzył od dawna znaczy ‘poznał taką dziewczynę, o takich cechach’. Z kolei który pełni funkcję konkretyzującą, wskazuje na samą osobę. Zdanie: Poznał dziewczynę, o której marzył od dawna znaczy ‘poznał tę właśnie dziewczynę’.

Adam Wolański