Reguły zapisu liczb

Szanowni Państwo,

chciałbym się dowiedzieć, czy istnieją reguły zapisu liczb i czy podpada to pod zasady językowe? Interesuje mnie, jaki znak powinien być używany w zapisie ułamków dziesiętnych typu 0,5. Czy powinien to być przecinek czy może to być kropka? A może i jedno, i drugie jest poprawne w jakimś kontekście? Druga sprawa to zapis dużych liczb . Spotyka się zapis 100000 i 100 000 oraz 10000 i 10 000.

Z uszanowaniem

Tomasz Matczak

Oczywiście, istnieją edytorskie konwencje zapisu liczb i numerów (normy językowe odnoszą się przede wszystkim do liczebników). Nie da się ich wszystkich opisać ani streścić w ramach, które wyznacza Poradnia PWN. Są one bowiem zbyt obszerne. Znaleźć je można m.in. w książce mojego autorstwa pt. Edycja tekstów w części Słowne, cyfrowe, słowno-cyfrowe i symboliczne elementy tekstu, w szczególności w rozdziale 6 pt. Liczby i numery (s. 104–118).

Co się zaś tyczy zagadnień szczegółowych, o które pyta korespondent Poradni, to kwestie te wyglądają następująco:

a) W liczbach, które składają się z więcej niż czterech cyfr, oddziela się dla większej czytelności odstępem (w postaci spacji twardej) tysiące, miliony, miliardy itd., np. 25 634, 104 958, 8 629 876. Do dzielenia liczb na grupy trzycyfrowe nie należy stosować kropki (nie: 8.629.876) ani przecinka (nie: 8,629,876).

b) Ułamki dziesiętne oddziela się od liczb całkowitych znakiem przecinka (nie kropką), np. 2,15. Cyfr stojących po przecinku nie dzieli się na grupy trzycyfrowe, np. 1,5438, 0,67248.

Powyższe opisy nie wyczerpują jednak omawianej problematyki. Przykładowo: w pewnych kontekstach dzielimy na grupy trzycyfrowe także tysiące. Itd., itp.

Adam Wolański