Relacja podrzędności

Moje pytanie związane jest z analizą i sporządzaniem wykresów wypowiedzeń wielokrotnie złożonych. Czy w takim rodzaju wypowiedzenia zdanie składowe może być podrzędne do imiesłowowego równoważnika zdania?
Jako przykład podam zdanie:
Choć zdarzają się okresy, że – nie wyjeżdżając tam, gdzie mógłbym spotkać Polaków –posługuję się polszczyzną mówioną przygodnie, bo w samym Neapolu nie mam zbyt wielu okazji do jej używania, przy pisaniu natrafiam na trudności wyłącznie literackiej natury.
W przywołanym wypowiedzeniu elementem nadrzędnym jest posługuję się polszczyzną mówioną przygodnie. Wszystkie pozostałe elementy są podrzędne wobec zdania nadrzędnego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski