Richelieu i Montesquieu

Czy prawidłowa jest odmiana nazwiska Richelieu na wzór odmiany imienia Charlie? Według WSPP – nie (s. 1620). Dlaczego? Jak mi się wydaje, oba słowa są wymawiane w taki sam sposób, jeśli chodzi o końcową głoskę. Ponadto chyba odmienia się nazwisko Montesquieu? Przynajmniej tak zaznaczono w WSPP (s. 1620), gdzie dopuszczono nieodmienność tylko przy obecności imienia itp.
Nie wiem, czy to dlatego, że korzystamy z różnych wydań (ja z NSPP, 1999), ale nie widzę różnicy w odmianie wymienionych wyrazów. Wszystkie w słowniku odmieniają się przymiotnikowo, różnica dotyczy tylko wyboru końcówki, np. Charlie ma dopełniacz Charliego z końcówką -ego, a Montesquieu i Richelieu mają dopełniacze Montesquieugo, Richelieugo z końcówką -go. Tak przynajmniej w grafii, bo jeśli kierować się wymową, to oczywiście w obu formach słychać końcowe -ego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski