Rodzaj ONZ

Szanowni Państwo,

chciałbym zapytać o rodzaj czasownika po angielskich skrótowcach. Czy powinniśmy na przykład mówić i pisać „ONZ ogłosiła”? Czy rodzaj skrótowca zależy od jego polskiego tłumaczenia?

Pozdrawiam serdecznie

Marcin

Szanowny Panie,

rodzaj skrótowca możemy ustalać na jeden z dwóch sposobów: albo na podstawie rodzaju wyrazu nadrzędnego (w tym wypadku: organizacja), albo na podstawie końcowej głoski (w tym wypadku: [t], gdyż literę „z” wymawiamy jako [zet]). Tak więc ONZ może być zarówno rodzaju żeńskiego: ONZ ogłosiła, jak i rodzaju męskiego (gdyż rzeczowniki kończące się spółgłoską twardą są rodzaju męskiego): ONZ ogłosił. Ważne jest, aby w obrębie jednego tekstu zachować konsekwencję.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski