Rodzaj rzeczownika

Dzień dobry,

Uprzejmie proszę o informację na temat rodzaju rzeczownika w liczbie mnogiej. W szkole podstawowej dzieci uczone są, że rzeczownik nie odmienia się przez rodzaje, w l.poj. oraz l.mn. ma trzy rodzaje (męski, żeński, nijaki). W wielu źródłach jednak wskazuje się w l.mn. dwa rodzaje rzeczownika (męskoosobowy i niemęskoosobowy). Jak zatem powinno się nauczać na pierwszym etapie edukacji?

Z poważaniem
Katarzyna

Szanowna Pani,

w liczbie mnogiej rzeczowniki mają rodzaj męskoosobowy (ci chłopcy, ci bracia, ci nauczyciele, ci ludzie itd.) i niemęskoosobowy (te domy, te psy, te koleżanki, te myśli itd.).

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski