Rodzaj skrótowców

Rodzaj skrótowców

6.02.2022

Witam,

W jaki sposób odmieniamy zaimki dzierżawcze, gdy mówimy o skrótach?

Np. czy poprawną formą powinno być twoje OSK, czy twój OSK?

Z rozwinięcia skrótu OSK (Ośrodek szkolenia kierowców) moim zdaniem wynikałoby, że twój OSK, natomiast brzmi to dla mnie dość nienaturalnie.

Podobnym przykładem może być też PZU (Powszechny Zakład Ubezpieczeń), którego portal klienta nazywa się mojePZU.

Pozdrawiam,

Bartosz Legięć

Szanowny Panie,

to, w jakiej formie wystąpi zaimek (ale też przymiotnik czy czasownik) łączący się ze skrótowcem, zależy od rodzaju skrótowca. Rodzaj ustalamy na dwa sposoby – biorąc pod uwagę albo rodzaj wyrazu nadrzędnego (ten OSK – bo: ten ośrodek; ten PZU – bo: ten zakład), albo cechy gramatyczne skrótowca (jeśli skrótowiec kończy się w wymowie na akcentowaną samogłoskę, a tak jest w tym wypadku: „o-es-ka”, „pe-zet-u”, to ma rodzaj nijaki: moje OSK, moje PZU; dodam, że skrótowce zakończone w wymowie na akcentowane -a mogą mieć też rodzaj żeński, a zatem poprawna, choć zapewne zupełnie niespotykana, jest też forma moja OSK).

Podsumowując: poprawne są wyrażenia: twoje OSK (ta chyba brzmi najbardziej naturalnie), mój OSK i moja OSK oraz mój PZU i moje PZU.


Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!