Rodzaje w języku polskim

Wiele podręczników języka polskiego podaje, że rzeczowniki występują w trzech rodzajach – męskim, żeńskim i nijakim i ten rodzaj jest taki sam w liczbie pojedynczej i mnogiej. Pani polonistka uczy moją córkę, że w liczbie mnogiej mamy tylko dwa rodzaje – męskoosobowy i niemęskoosobowy. Czy obowiązują obie zasady, czy któraś jest nieaktualna? Proszę podać źródło, na które mogę się powołać.
Jest wiele koncepcji dotyczących statusu rodzajowego rzeczowników w liczbie mnogiej. Jeśli za kryterium wydzielania rodzaju rzeczownika uznaje się jego łączliwość składniową z czasownikami, to przyjmuje się na ogół (bo nie zawsze), że w rzeczowniki w liczbie mnogiej mogą mieć rodzaj męskoosobowy lub niemęskoosobowy. W praktyce szkolnej (szczególnie na etapie nauczania początkowego) często nie odróżnia się pod względem rodzaju rzeczowników w liczbie pojedynczej od tych w liczbie mnogiej – w zdaniu Na stole leżały książki uczeń III klasy szkoły podstawowej opisze formę książki jako rzeczownik rodzaju żeńskiego w mianowniku liczby mnogiej.

Jeśli chciałaby Pani zgłębić temat, to zachęcam do przestudiowania przebogatej literatury przedmiotu (albo przynajmniej syntetycznego opracowania Aleksandry Wierzbickiej pt. Rodzaj gramatyczny w języku polskim – przegląd koncepcji, opublikowanego w czasopiśmie Polonica – https://polonica.ijp.pan.pl/downloads/volumes/34/12.pdf).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski