Rollercoaster

Szanowni Państwo,

proszę o wskazanie, która forma jest poprawna: wsiąść na rollercoaster czy wsiąść do rollercoastera?

Rollercoaster jest rodzajem kolejki; jego synonimem jest kolejka górska (por. Wielki słownik języka polskiego pod red. P. Żmigrodzkiego). Można więc uznać, że przejmuje wymagania składniowe wyrazu kolejka, w związku z czym powiemy: wsiąść do rollercoastera. Oprócz tego mówimy idę na rollercoaster, wybieram się na rollercoaster, mając na myśli formę spędzenia czasu, a nie samą czynność wsiadania do wagoniku.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski