Romka

Romka

14.07.2022
14.07.2022

Szanowni Państwo,

na wstępie pozdrawiam całą redakcję.

Będę wdzięczna za odpowiedź i wyjaśnienie, jak nazywać kobietę narodowości romskiej. Spotkałam się niedawno z określeniem: Romni, co było dla mnie zaskoczeniem, bo do tej pory romskie kobiety określałam jako Romki (Romka, Romki). Czy obie formy są poprawne, czy któraś jest preferowana w publikacjach, na wystawach itp. Skąd się wzięła językowo forma: Romni?

Z wyrazami szacunku,

Czytelniczka

Wyraz romni oznacza w języku romskim (romani) ‘kobietę, żonę’. W polszczyźnie w odniesieniu do przedstawicielki nieterytorialnego narodu (lub grupy etnicznej) posługujemy się w kontekstach oficjalnych nazwą Romka. Nazwę taką stosują i zalecają przedstawiciele licznych organizacji romskich.

Przedstawicielkę pokrewnej Romom grupy etnicznej Sinti nazywa się Sintisą lub Sinticą.

Na koniec należy zwrócić uwagę na to, że tradycyjnie Romowie i Sinti byli określani mianem Cyganów; nie tylko zresztą w polszczyźnie, por. np. węg. cigányok, niem. Zigeuner, wł. zingari, tur. Çingeneler, norw. Sigøynere. Określenia Cygan i Cyganka nie mogą być uznane za jednoznacznie obraźliwe. Nazwy te do dziś mają wielu obrońców także wśród samych Romów. Należy dopuścić ich użycie potoczne, ale nie jako podstawowe określenie narodu.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!