Rosjanie, Sowieci czy „ludzie radzieccy”?

Moje uszanowanie! Czy po polsku można nazwać jednym wyrazem obywateli byłego ZSRR? Rosjanie to nie zawsze prawda, bo może chodzić o przedstawicieli innej narodowości. Sowieci to w zasadzie deklaracja polityczna mówiącego. Czy jest jakieś trzecie wyjście?
Pozdrawiam serdecznie
Przed wojną słowo Sowieci miało wydźwięk w zasadzie neutralny, podobnie jak sowiecki i Sowiety (kraj). Po wojnie w oficjalnym języku PRL miejsce słowa sowiecki zajęło słowo radziecki – wskrzeszony polski przymiotnik (por. dawne sądy radzieckie, złożone z radców miejskich). Nie mówiono już wtedy Sowieci, lecz obywatele ZSRR, ludzie radzieccy, towarzysze radzieccy, mieszkańcy Kraju Rad itp. Po 1989 r. przedwojenne nazewnictwo wróciło, lecz nie wyparło całkiem powojennego, przy czym ich odbiór społeczny nie jest jednakowy i nie musi być ściśle związany z poglądami politycznymi mówiącego. Jeśli dziś szukać określenia możliwie neutralnego, to najbezpieczniej sięgnąć po peryfrazę. Oprócz wyżej wymienionych w grę wchodzą np. mieszkańcy Związku Radzieckiego i mieszkańcy byłych republik radzieckich.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski