Równy a sobie równy

Szanowni Państwo,
czy zdanie dwie liczby są sobie równe jest poprawne? Wydaje się, że sensowniej jest powiedzieć po prostu dwie liczby są równe. Zwrotność wprowadzona przez sobie sprawia wrażenie, jakby każda z tych liczb miała być równa sobie samej. Chyba że by powiedzieć są równe sobie nawzajem, ale to może przerost długości nad treścią.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Sobie to celownik zaimka się, który pełni w polszczyźnie różne funkcje. Jedną z nich jest wskazywanie na to, że wykonawca czynności sam jej podlega (np. odpowiedział sam sobie na pytanie). Drugą – wskazywanie na wzajemność relacji (spojrzeli sobie w oczy). W formule matematycznej mamy, rzecz jasna, do czynienia z drugą z tych funkcji – mowa bowiem o liczbach, które są równe sobie nawzajem. Wyrażenie dwie liczby są sobie równe jest na tyle skonwencjonalizowane, że nie mamy wątpliwości, o jakie sobie tu chodzi.
Natomiast zdanie dwie liczby są równe byłoby o wiele mniej precyzyjne – mogłoby znaczyć, iż dwie liczby są równe jakiejś innej.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski