Rozglądnąć się

Szanowni Państwo,

czy słowa rozglądnąć się, wyglądnąć i przyglądnąć się są błędem? Spotkałam się z opinią, że w zdaniu:  Rozglądnął się po pokoju powinno być rozejrzał się, i dalej: wyjrzał, przyjrzał się? Niektórzy wytykają takie błędy w książkach. Czy słusznie?

Pozdrawiam

Czytelniczka

Szanowna Pani,

formy typu oglądnąć, rozglądnąć się, wyglądnąć jeszcze do niedawna były mocno nacechowane regionalnością, gdyż były używane głównie przez mieszkańców Małopolski. Tak też – jako regionalizmy małopolskie – są kwalifikowane przez słowniki. Regionalizmów nie uważa się za błędy językowe, lecz za formy charakterystyczne dla danego obszaru geograficznego. Tak więc nie mamy tu do czynienia z błędami.

Dodam, że od jakiegoś czasu formy te są używane przez mieszkańców innych regionów (tracą więc status regionalizmów), należy je uznać  wówczas za potoczne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski