Różności pisowniowe

Różności pisowniowe
26.04.2019
26.04.2019
Jak powinienem napisać słowo nieefektywny?
Nie znam ligarury ee w języku polskim choć zdarzają się typowo polskie np. łł
(Jagiełło).

Wydaje mi się, że przy cytowaniu adresów tak URL/www jak i email na końcu nie piszemy kropki bezpośrednio ale z pewnym odstępem. Zatem cytuję np.: https://sjp.pwn.pl/poradnia/. zamiast https://sjp.pwn.pl/poradnia/zapytaj.
Ad 1. Wyraz nieefektywny należy zapisać dokładnie tak, jak uczyniono to w pytaniu. Domyślam się, że pytającemu nie chodzi o ligaturę, lecz tzw. geminację – podwajanie samogłosek i spółgłosek. System grafematyczny polszczyzny zasadniczo zachowuje podwojone głoski obecne wewnątrz leksemów oraz na tzw. szwach morfologicznych w wyrazach rodzimych oraz w spolszczonych wyrazach obcych, por. -aa-, np. kraal, naazotować, primaaprilisowy; -bb-, np. abbowie, hobby; -czcz-, np. czczy, uczczenie; -dd-, np. buddyzm, naddać, naddnieprzański, poddasze; -dżdż-, np. dżdżownica, dżdżysty; -ee-, np. feeria, geesowski, pezetpeerowiec, nieefektowny, przeegzaminować, reelekcja, teleenergetyczny; -ff-, np. buffować, Jaffa; itd., itp.
Ad 2. Kropka – jako znak wskazujący koniec zdania ortograficznego – powinna przylegać do ostatniego elementu wypowiedzenia. Czytelnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kropka ta nie przynależy do adresu internetowego czy adresu poczty elektronicznej. Pomyłka jest zatem mało prawdopodobna.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego