Roztopić a rozpuścić

Jestem tłumaczem, ostatnio pracuję nad tekstami kulinarnymi i mam wątpliwości, co do użycia słów roztopić i rozpuścić. Czy są zamienne? Na logikę – rozpuścić coś w czymś (cukier w wodzie), a roztopić – coś na czymś (masło na patelni), zatem czy można rozpuścić ser w garnku lub zapiekać, aż ser się rozpuści, albo rozpuścić czekoladę na parze? Czy są jakieś zasady używania tych dwóch słów? Informacje z Internetu są niejednoznaczne i dość niejasne.

Pozdrawiam
Jacek Popławski
Zakresy użycia czasowników roztopić i rozpuścić częściowo się pokrywają. Roztopić coś to ‘zamienić to w ciecz pod wpływem temperatury’ – w tym znaczeniu jego potocznym odpowiednikiem jest rozpuścić (por. Nie kładź masła przy oknie, bo się roztopi / rozpuści). Jako że rozpuścić nie jest tu określeniem specjalistycznym, a raczej potocznym, w tekstach kulinarnych właściwsze byłoby posługiwanie się czasownikiem roztopić – jeśli mamy na myśli zamienianie czegoś w ciecz pod wpływem temperatury.
Oprócz tego rozpuścić coś w jakimś płynie to ‘zmieszać to z tym płynem, aby utworzyło ono z nim jednolitą substancję’ (por. rozpuścić tabletkę w wodzie).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski