Ruch warg czy ruch ust?

Chciałbym zapytać, która z poniższych wersji jest poprawna, mianowicie:
czytać z ruchu warg czy czytać z ruchu ust?
A może obie sa dopuszczalne?

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Paweł Stec
Wargi to część ust. Gdy coś wypowiadamy, poruszamy wargami (ruch warg, a nie ust, przy artykulacji poszczególnych głosek jest jednym z kryteriów podziału głosek). Tak więc najbardziej logiczny jest zwrot: czytać z ruchu warg.
Jak jednak wiadomo, język potoczny nie jest tak precyzyjny jak języki specjalistyczne, co wynika z innej perspektywy oglądu świata przez jego użytkowników. Dla przeciętnego człowieka usta to po prostu wargi (tak je zresztą definiuje Multimedialny słownik szkolny PWN. Wersja 2.0: „usta to wargi i przestrzeń między nimi”). O ile zatem logopeda powie wyłącznie o ruchu warg, o tyle niespecjalisty nie będzie zapewne raziło też wyrażenie ruch ust.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski