Rynek

Czy rynkiem można nazwać duży plac przeznaczony do handlu różnymi towarami, na straganach i w drobnych sklepach, na nim się znajdujących?
Zwykle na taki plac mówi się bazar (co ciekawe, w Kielcach nazwa ta ma liczbę mnogą – tam zakupy robi się na bazarach) lub targ. Niektórzy nazywają go rynkiem, co też jest uprawnione (jest to przecież najstarsza nazwa placu pełniącego m.in. funkcje handlowe).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
    Czy rzeczywiście „zwykle” mówi się bazar? Tak jest pewnie w Warszawie. Dla mnie słowo bazar brzmi nieco egzotycznie, a „zwykłym” słowem jest właśnie rynek. Chyba zależy to od regionu. W moim mieście nie ma rynku w znaczeniu historycznym, są za to liczne targi: Długi Targ, Targ Węglowy, Targ Drzewny, Targ Rakowy, Targ Sienny, Targ Rybny…, dlatego targ jest pojęciem historycznym. Plac przeznaczony do bieżącego handlu nazywa się oficjalnie targowiskiem, a potocznie rynkiem. Na moim osiedlu jest on niewielki, zwany jest więc ryneczkiem.

    Pozdrawiam

    Małgorzata z Gdańska