Rysunek przedstawia

Dzień dobry,

piszę tekst naukowy i mam taką o to rozkminkę: czy poprawne jest sformułowanie „rysunek przedstawia”? Czy też rysunek jako rzecz niematerialna bezosobowa nie może przedstawiać?

Pozdrawiam

Aleksandra

Zwrot rysunek przedstawia jest całkiem poprawny. Przedstawiać jest tu użyte w znaczeniu 'o jakimś utworze, jakiejś formie wypowiedzi, zwykle o dziele sztuki: mieć za temat, pokazywać, ukazywać, obrazować, wyobrażać, prezentować coś lub kogoś' (definicja z Wielkiego słownika języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN (wersja elektroniczna).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski