Rzecz nieprefabrykowana

Dzień dobry,

zwracam się wielką z prośbą o wyjaśnienie znaczenia określenia: rzecz nieprefabrykowana.

Z poważaniem,

Adam Kłosiński

Szanowny Panie,

pierwotnym znaczeniem czasownika prefabrykować było 'wytwarzać prefabrykaty, czyli gotowe elementy budowlane poza miejscem budowy' (definicja na podstawie Wielkiego słownika języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN, wersja elektroniczna). Elementy prefabrykowane zatem to takie elementy, które powstały w jakimś zakładzie przemysłowym, by zostać użyte do budowy jakiejś konstrukcji. Ostatnio spotyka się rozszerzone użycie tego wyrazu – jest on odnoszony do produkowania różnych przedmiotów (nie tylko elementów budowlanych) w sposób masowy. W związku z tym rzecz nieprefabrykowana to rzecz, która powstała z myślą o konkretnym kliencie.

Zaznaczę, że nie należy traktować powyższej porady jako wykładni prawa. Wyrażenie rzecz nieprefabrykowana występuje bowiem w tekstach aktów prawnych, jednak ich interpretacją zajmują się prawnicy, nie zaś językoznawcy.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski