Rzeczowniki rodzaju męskiego o żeńskiej odmianie

Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o pomoc w scharakteryzowaniu wyrazów rodzaju męskiego (gramatycznego) odmieniające się wedle deklinacji żeńskiej? Czy to jednolita klasa rzeczowników?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Są to rzeczowniki typu: abderyta, abolicjonista, abstrakcjonista, akwanauta, artysta, barbarzyńca, burczymucha, basista, casanova, diarysta, empirysta, filomata, fajtłapa, gimnasta, homoseksualista, idealista, idiota, ironista, junga, kaznodzieja, klecha, kopista, kosmita, satelita – wymieniać można by długo.
Rzeczowniki te cechują się tym, że w liczbie pojedynczej odmieniają się jak rzeczowniki rodzaju żeńskiego (np. abderyta jak kobita, gimnasta jak omasta). To jest cecha łącząca tę grupę – niewątpliwie niejednolitą: ani semantycznie (oczywiste różnice typów znaczeń), ani fleksyjnie (w liczbie mnogiej widzimy choćby różnicę rodzaju męskiego w M.: ci artyści – ale: te fajtłapy; ci satelici – i w innym znaczeniu: te satelity – itd.).
Agata Hącia