Rzeczowniki rodzaju męskiego o żeńskiej odmianie

 
Rzeczowniki rodzaju męskiego o żeńskiej odmianie
12.01.2016
Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o pomoc w scharakteryzowaniu wyrazów rodzaju męskiego (gramatycznego) odmieniające się wedle deklinacji żeńskiej? Czy to jednolita klasa rzeczowników?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Są to rzeczowniki typu: abderyta, abolicjonista, abstrakcjonista, akwanauta, artysta, barbarzyńca, burczymucha, basista, casanova, diarysta, empirysta, filomata, fajtłapa, gimnasta, homoseksualista, idealista, idiota, ironista, junga, kaznodzieja, klecha, kopista, kosmita, satelita – wymieniać można by długo.
Rzeczowniki te cechują się tym, że w liczbie pojedynczej odmieniają się jak rzeczowniki rodzaju żeńskiego (np. abderyta jak kobita, gimnasta jak omasta). To jest cecha łącząca tę grupę – niewątpliwie niejednolitą: ani semantycznie (oczywiste różnice typów znaczeń), ani fleksyjnie (w liczbie mnogiej widzimy choćby różnicę rodzaju męskiego w M.: ci artyści – ale: te fajtłapy; ci satelici – i w innym znaczeniu: te satelity – itd.).
Agata Hącia
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!