Rzeczpospolita Obojga Narodów

Skoro Rzeczpospolita Obojga Narodów była oficjalną nazwą dualistycznego państwa polsko-litewskiego, to czy mówiąc o okresie 1569–1795, popełnia się błąd, nazywając ten kraj Polską? Wydaje mi się, że tak, bo to tak samo, jakby Litwini nazwali ten kraj Litwą? Jak w skrócie nazwać to państwo? Polska-Litwa (tak jak po niemiecku Polen-Litauen)?

Wyraz Polska jako nieoficjalna nazwa państwa należy do tzw. słownictwa wspólnoodmianowego. Nie ma charakteru specjalistycznego. Posługiwaliśmy się nim i posługujemy nadal niejako niezależnie od formy czy modelu ustrojowego naszego państwa, a nawet wówczas, gdy państwa polskiego nie było formalnie na mapie Europy.
Teksty specjalistyczne, w szczególności naukowe, wymagają specjalistycznych określeń. Dlatego też w zależności od czasów, których dotyczą, spotykamy w nich odpowiednie nazwy specjalistyczne i/lub oficjalne (np. Królestwo Polskie, Rzeczpospolita Polska, Polska Rzeczpospolita Ludowa).
Rzeczpospolita Obojga Narodów (łac. Res Publica Utriusque Nationis) to nazwa wielonarodowościowego państwa, które powstało w 1569 r. w wyniku unii polsko-litewskiej i trwało do 1795 r. Oficjalną nazwą państwa było Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie. W traktatach międzynarodowych i pismach dyplomatycznych używana była łacińska nazwa Regnum Poloniae Magnusque Ducatus Lithuaniae. Zachodnioeuropejskie państwa zazwyczaj używały po prostu określenia Polska. Mieszkańcy w mowie codziennej używali określenia Rzeczpospolita.
Określenie Polska–Litwa nie jest przyjęte w polskim piśmiennictwie. Niemieckie Polen–Litauen czy angielskie Polish–Lithuanian Commonwealth to obcojęzyczne ekwiwalenty polskiej nazwy Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Adam Wolański