Rzeczpospolita

Szanowna Rado!
Słowniki podają, że słowo rzeczpospolita można odmieniać dwojako, np. rzeczpospolitej, jak i rzeczypospolitej. Czy ta dychotomia odnosi się tylko do ustroju państwa (w przypadku naszego dosyć często spotykana), czy również do tytułu prasowego (spotykana raczej tylko w pierwszej formie).
Z poważaniem
Piotr Kopiński
W odniesieniu do gazety rzeczywiście odmienia się zazwyczaj tylko drugi człon nazwy. WSO PWN nie pozostawia nam nawet wyboru: zgodnie z nim można rozprawiać o Rzeczypospolitej, ale tylko na łamach Rzeczpospolitej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski