Rzeko, która płyniesz!

Witam!
Chciałabym dowiedzieć się, jak poprawnie odmieniać czasownik, który ma określać czynność wykonywaną przez osobę, do której zwracamy się (za pomocą wołacza). Chodzi mi o wypowiedzenie typu „Rzeko, która płyniesz!”. Czy poprawne jest użycie tutaj formy drugiej osoby, czy bardziej prawidłowe byłoby „…która płynie”? Czy w tym przypadku wyraz która można zastąpić słowem co („Rzeko, co płyniesz / płynie!”)?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
K. Piątkowska
Skoro zwraca się Pani do rzeki, to powinna Pani użyć formy 2. osoby. Taki jest zwyczaj w poezji, w tekstach o charakterze retorycznym, por. „Litwo! Ojczyzna moja! ty jesteś jak zdrowie” (nie: „ty jest jak zdrowie”).
Można by też powiedzieć: „Rzeko, niech pani płynie”, ale to byłoby zgodne nie z konwencją retoryczną, lecz dialogową, por. u Brzechwy: „Może pan się o mnie oprze,/ Pan tak więdnie, panie Koprze”.
Nie trzeba zresztą uciekać się do tekstów poetyckich, takie same konstrukcje znajdujemy w prozie, i to niekoniecznie w zwrotach do rzeki, por.: „Oj, Suzanne, Suzanne. Czemu ty, która wszystko tak rozumiesz i odczuwasz, nic nie rozumiesz tutaj, chwytasz się tych kwiatków jak tonący brzytwy i myślisz, że na takiej brzytwie da się daleko ujechać?” (S. Dygat, Jezioro Bodeńskie).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski