Rzut beretem

Szanowni Państwo!
Interesuje mnie etymologia powiedzenia rzut beretem. Wiadomo, że to niezbyt daleko, ale… dlaczego właśnie beretem?

Z poważaniem – Michałowicz
Nie mamy potwierdzonego źródła frazeologizmu rzut beretem, możemy się jedynie domyślać jego pochodzenia. Można przypuszczać, że u jego podstaw legło stworzenie żartobliwego obrazu, a żart przecież (tak jak inne rodzaje ekspresji) jest jedną z cech konstytuujących język potoczny, szczególnie jego frazeologię. Rzut beretem nawiązuje bowiem swą formą do wyrażeń, które nazywają dyscypliny sportowe: rzut młotem czy rzut dyskiem. Zestawienie „powagi” konkurencji sportowych z prozaicznością beretu daje efekt lekko groteskowy.
Jak wiadomo, istotą rozgrywek sportowych jest to, by jak najdalej rzucić danym przedmiotem, a beret, który jest lekki (bo wykonany z tkaniny) zupełnie się do tego nie nadaje. Beretem więc daleko rzucić się nie da (choć od jakiegoś czasu organizowane są, zapewne pod wpływem tego właśnie frazeologizmu, ogólnopolskie zawody w rzucie beretem), dlatego taki rzut stał się potoczną „miarą” odległości.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski