S., St., Stanisław

Witam,
dlaczego inicjały imion takich jak Stefan czy Stanisław zapisuje się St. zamiast S.?
Przed laty, czego dowodzą karty dawnych ksiąg, skracano imiona tak jak skraca się obecnie zwykłe wyrazy w języku polskim, tj. zazwyczaj przez ucięcie części wyrazu (abbreviatio per suspensionem) i pozostawienie tylko jego początkowej części kończącej się spółgłoską, por. And. Maks. Fredro (= Andrzej Maksymilian Fredro) czy Fr. Ant. Nowakowski (= Franciszek Antoni Nowakowski). Sposób ten był niezwykle funkcjonalny, gdyż pozwalał skrócić zapis przy jednoczesnym zachowaniu zdolności przenoszenia informacji, tzn. odbiorca tekstu nie mógł mieć wątpliwości, o jakie imię chodzi. Wraz z postępującą kodyfikacją norm ortograficznych imiona zaczęto skracać do postaci litery inicjalnej (inicjału) z kropką. Formy typu: St. Wyspiański, Wł. St. Reymont, rzadziej inne, np. Zb. (= Zbigniew) są reliktami tej dawnej tradycji. Mimo iż Rada Języka Polskiego w Uchwale ortograficznej nr 12 w sprawie pisowni inicjałów (7 maja 2004 r.) nakazuje tworzenie inicjałów z początkowej litery imienia i nazwiska z kropką (wyjątkiem jest dwuznak Ch.), nie uznawałbym skrótu St. ani Wł. za błąd, lecz za poboczny, wychodzący z użycia wariant skrótu. Decyzję co do użycia tej czy innej formy skrótu pozostawiałbym nosicielowi danego imienia.
Adam Wolański