Sala Kolumnowa w sejmie – nie, Aula Uniwersytecka w Poznaniu – tak

W jaki sposób należy zapisywać nazwy sal i auli? Czy zapisy Sala Kolumnowa w Sejmie i Aula Uniwersytecka w Poznaniu są w porządku, jeśli wziąć pod uwagę użycie wielkich liter?
Jeśli chodzi o nazwę pierwszą, to człon sala pozostaje w niej elementem gatunkowym (rodzajowym) i dlatego powinien być oddawany w piśmie małą literą (reguła [82] 18.25.1 WSO). W tej sytuacji jedynie część przymiotnikową (Kolumnowa) należałoby zapisywać od wielkiej litery. A zatem poprawny zapis to sala Kolumnowa. Warto przypomnieć, że owa sala zawdzięcza nazwę smukłym, symetrycznym kolumnom wspierającym sufit i że nazwą oficjalną tej drugiej co do wielkości i reprezentacyjności sali sejmu jest Sala im. Kazimierza Pużaka, posła na Sejm Ustawodawczy oraz I, II i III kadencji w II RP. Ponieważ pisze się wielką literą Sala im. Kazimierza Pużaka, niektórzy przenieśli ów ortograficzny zwyczaj na Salę Kolumnową. Wielkie litery w tej nazwie spotyka się nagminnie (np. np. Sala Kolumnowa powstała w czasie powojennej rozbudowy kompleksu budynków Sejmu, prowadzonej w latach 1948–1952 według projektu Bohdana Pniewskiego; Umorzono śledztwo w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej). I co z tym zrobić?
Co się tyczy nazwy drugiej, to również ją uznaje się za wtórną. Oficjalnie chodzi o Aulę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, neorenesansowy zabytek wzniesiony w latach 1903–1910 według projektu Edwarda Fürstenaua wraz z przylegającym do niego od strony północnej Collegium Minus na potrzeby Akademii Królewskiej (Königliche Akademie zu Posen). Jednak w tym wypadku również zapis Aula Uniwersytecka (obydwa człony wielkimi literami) wydaje się zasadny. Nie chodzi przecież o zwykłą salę w budynku, lecz o nazwę całej budowli, która to nazwa upowszechniła się w krótszej formie, z członem przymiotnikowym uniwersytecka.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie