Samanta i Samantha

Czy imię Samantha jest równie poprawne w polskim języku co imię Samanta? Pozdrawiam

Samanta to imię żeńskie nieznanego pochodzenia. Nie ma ono długiej historii. Pojedyncze wypadki występowania tego imienia odkryto w kronikach rodzin z Nowej Anglii z XVIII wieku.

Imię to – w formie Samantha – jest właściwe przede wszystkim dla osób urodzonych w krajach anglojęzycznych, por. np. Samantha Fox (brytyjska modelka i piosenkarka), Samantha Smith (tenisistka brytyjska), Samantha Reed Smith (amerykańska uczennica, która zyskała sławę w USA i ZSRR w okresie zimnej wojny), Samantha Stosur (tenisistka australijska). Polska forma to Samanta, por. np. Samanta Janas (polska aktorka, modelka, fotograf).

Pisownia Samantha jest poprawna w polszczyźnie wówczas, kiedy odnosi się do osób noszących tę formę imienia.

Adam Wolański