Schemat składniowy czasownika brzmieć

Szanowni Państwo,

jakie jest stanowisko ekspertów z Poradni w sprawie sformułowania "brzmieć na + przymiotnik"? Brzmiała na zmęczoną? Brzmiał na rozzłoszczonego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Czasownik brzmieć nie ma schematu składniowego przytoczonego w pytaniu. Konstrukcja ta stanowi niepoprawną kalkę schematu składniowego czasownika wyglądać, por.: wyglądać + na jakiego?, np. wyglądać na młodszego, na przestraszonego, na starszego, na zabiedzonego, na zadowolonego, na zakłopotanego, na załamanego, na zaskoczonego, na zmartwionego, na zmęczonego, na znudzonego.

W wypadku czasownika brzmieć trzeba szukać innych, synonimicznych konstrukcji, por. np. w jej głosie słychać było zmęczenie, w jego głosie słychać było złość, rozdrażnienie, irytację.

Adam Wolański