Schemat składniowy czasownika emancypować się

Szanowni Państwo,

jak jest poprawnie: emancypacja z czegoś czy spod czegoś, a może od czegoś? Wyemancypować się z czegoś, spod czegoś czy od czegoś? Na przykład: „Człowiek ten wreszcie poczuł się wyemancypowany z?/spod?/od? wszelkich krępujących go więzi rodzinnych, mógł ze spokojem wyruszyć w świat”. Oczywiście można napisać „uwolniony”, „niezależny”, „wyswobodzony” itp., ale zależy mi na użyciu tego właśnie słowa.

Z wyrazami szacunku

Czasownik emancypować się ma zasadniczo dwa schematy składniowe:

  1. ktoś/coś emancypuje się od czegoś, np. emancypować się od nacisku, od państwa, od tradycji;
  2. ktoś/coś emancypuje się spod czegoś, np. emancypować się spod wpływów.

Należy jednak zaznaczyć, że obie te konstrukcje składniowe są przez część normatywistów kwestionowane. Drugi z przywołanych tu schematów jest niejako skodyfikowany w USJP PWN pod red. S. Dubisza w przykładzie użycia: Emancypować się spod czyichś wpływów.

Adam Wolański