Scrabble

Szanowni Państwo, czy scrabble w znaczeniu ‘siedmioliterowe słowo w grze scrabble’ należy odmieniać tak samo jak nazwę gry: mam scrabble, czy mam scrabble’a?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Nie wiem, jaki jest zwyczaj wśród graczy w scrabble. Jeśli w przywołanym przez Pana kontekście pojawia się biernik z końcówką -a (mam scrabble’a), to zapewne w celu odróżnienia tego znaczenia (‘siedmioliterowe słowo’) od znaczenia podstawowego (‘gra’). Jak łatwo się domyślić, taka forma powstała pod wpływem takich konstrukcji jak wysyłam mejla, dostałem SMS-a, wiązał buta. O ocenie normatywnej takich form wielokrotnie pisaliśmy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski