Się na końcu zdania

Dzień dobry, w psychologii, gdzie często wykorzystuje się kwestionariusze do badań, można spotkać dwie wersje skrajnych oznaczeń skali:

1) „Zdecydowanie się nie zgadzam - Zdecydowanie się zgadzam”

2) „Zdecydowanie nie zgadzam się - Zdecydowanie zgadzam się”.

Czy są Państwo w stanie odpowiedzieć, która z form jest poprawna, tak byśmy w badaniach mogli wykorzystywać tylko jedną z nich?

Szanowny Panie,

poprawne są zdania: Zdecydowanie się nie zgadzam, Zdecydowanie się zgadzam. Zaimek się nie powinien występować na końcu zdania (wyjąwszy sytuacje, w których oprócz niego jest tylko czasownik, np. Uśmiechnij się).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski