Siemianowice Śląskie

Panie doktorze,
jestem pracownikiem muzeum w Siemianowicach Śląskich. W ostatnim czasie usiłuję dogrzebać się do źródeł nazwy miasta. Wg niemieckiej monografii mitycznym założycielem jest rybak Szyman. Inni autorzy podają Siemian, Siemion lub po prostu Szymon. Czy w dawnej polszczyźnie funkcjonowało imię Siemion lub Siemian? Przepraszam, jeśli pytanie jest zbyt szczegółowe; może istnieje słownik imion staropolskich?
Łączę pozdrowienia – Krystian Hadasz
Jak informuje właśnie wydany Słownik etymologiczny nazw geograficznych Polski prof. Marii Malec nazwa miasta pochodzi od staropolskiego imienia Siemian, pokrewnego czasownikowi myśleć.
Mirosław Bańko