Sierżant

Czy słowo sierżant nie pochodzi przypadkiem od krzyżackiego tytułu „sariant” oznaczającego braci służebnych, na co mogłoby wskazywać słowo sarjentu w języku baskijskim, oznaczające właśnie sierżanta?

Sierżant wywodzi się bezpośrednio z języka francuskiego (sergent). U źródeł tej nazwy tkwi rzeczownik servientum — łaciński termin prawny oznaczający osobę będącą na służbie u możnowładcy.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski