Singielstwo

Zastanawiam się, czy jest poprawne jest mówić teraz, że stan kawalerski to singielstwo.
Jeśli pyta Pani o to, czy słowo singielstwo ‘bycie singlem’ jest poprawnie utworzone, to odpowiadam: tak. Przyrostek -stwo tworzy nazwy abstrakcyjne, wśród których są też nazwy stanów (pannapanieństwo, poddanypoddaństwo, kapłankapłaństwo itd.).
Jeśli zaś pyta Pani, czy wyrażenie stan kawalerski można zastąpić słowem singielstwo, to odpowiadam: raczej nie. Nazwy te, choć w zasadzie oznaczają to samo, niosą inne konotacje i należą do różnych stylów języka. Sądzę, że ktoś, kto mówi o sobie, że jest singlem, słowa kawaler użyje raczej tylko w sytuacji oficjalnej.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski