Skąd wziął się chart?

Szanowni Państwo,
jaka jest etymologia słowa chart? Czemu ch?
Minąłem dziś na ulicy takie zwierzę, nie znałem rasy, instynktownie wpisałem w wyszukiwarce hart. Pasowało mi tu h, nigdy ch. Nie zwykłem robić błędów ortograficznych.
W języku angielskim rasa nazywa się sighthound (wg wiki). Skąd wziął się chart?
Pozdrawiam,
Marek Grabowski
Chart to słowo znane na całej Słowiańszczyźnie, ale jego dalsze źródło jest niepewne, etymologowie podają różne hipotezy. Z tego, że instynktownie chciałby Pan pisać chart przez h, można wnosić, że słowo to jest odbierane jako wschodniosłowiańskie albo wręcz niesłowiańskie, obce. W sumie jednak nie ma się czym chwialić, gdyż chart i hart to szkolne przykłady pułapek ortograficznych, i to z zakresu gimnazjum.
Angielskie sighthound nie ma tu nic do rzeczy, Wikipedia też nie jest dobrym doradcą w sprawach etymologii. Lepiej siągnąć po słowniki etymologiczne, co w wypadku charta jest tym bardziej satysfakcjonujące, że słowo to występuje niemal we wszystkich popularnych słownikach etymologicznych polszczyzny: Brücknera, Sławskiego, Bańkowskiego i Borysia.
Mirosław Bańko, PWN