Skarżący

Proszę o pomoc, co to jest skarżący.
Skarżący to imiesłów przymiotnikowy czynny czasownika skarżyć, a więc forma, która wskazuje na czynność wykonywaną przez osobę, rzecz lub zjawisko nazwane przez rzeczownik określany przez to słowo. Mówiąc po prostu: w zdaniu Skarżący na kolegów Janek został przez nich dotkliwie ukarany wyraz skarżący znaczy ‘taki, który skarży’.
Czasownik skarżyć jest używany m.in. w znaczeniu prawnym ‘występować ze skargą do sądu’ – wówczas forma skarżący jest używana w funkcji rzeczownika: ‘strona, która wnosi skargę’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski