Składnia narodu polskiego

Chciałbym się dowiedzieć czy poniższy tekst jest poprawnie napisany: „Rzeczpospolita Polska aby właściwie służyć dobru wspólnemu i odpowiedzieć na wyzwania współczesności musi stać się nowoczesną republiką. Jej władza winna oprzeć się na solidnym fundamencie,
którym jest ukształtowany w toku tysiącletniej historii naród polski”.
Chodzi mi głównie o końcówkę: naród polski – czy nie powinno być narodu polskiego.
Ostatnie zdanie rozumiem w ten sposób: władza powinna oprzeć się na solidnym fundamencie, którym jest – kto?, co? – (ukształtowany w toku tysiącletniej historii) naród polski. Inaczej mówiąc: wyrażenie naród polski łączy się z konstrukcją którym jest. Zdanie jest więc poprawne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski