Składnia telefonu

Mam pytanie, jak się mówi poprawnie: Jak się spotykamy z koleżankami, to siedzimy z telefonami / czy korzystamy z telefonów / czy siedzimy w telefonach?
Najlepiej, oczywiście, rozmawiać z koleżankami, ale takie czasy… Na pewno poprawna jest konstrukcja korzystamy z telefonów, lecz ona nie oddaje istoty rzeczy – nie ukazuje „zatracenia się” w przeglądaniu stron internetowych, wysyłaniu wiadomości, korzystania z serwisów społecznościowych itd. Także poprawne siedzimy z telefonami jest jeszcze odleglejsze od znaczenia, które chcemy przekazać – jeszcze bardziej nie wskazuje na to, w jaki sposób korzystamy ze smartfonów. Najbardziej obrazowy jest zwrot siedzimy w telefonach – powstał on przez analogię do takich konstrukcji, jak siedzieć przed telewizorem (‘poświęcać czas wyłącznie na oglądaniu telewizji’), siedzieć w garach (‘zajmować się wyłącznie gospodarstwem domowym’) czy nowej siedzieć w internecie. Jak widać, rzeczywistość wymusiła powstanie nowego związku frazeologicznego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski