Sklepik a mały sklep

Sklepik to mały sklep. Czy  mały sklepik  jest mniejszy od  sklepiku  lub od małego sklepu?

Słowotwórstwo nie rządzi się takimi prawami jak matematyka. Często tworzymy zdrobnienia nie po to, żeby wskazać, że coś jest mniejsze niż coś innego, lecz po to, żeby wyrazić ekspresję. Dodanie do zdrobniałego rzeczownika (np. sklepik) przymiotnika mały nie wskazuje raczej na mniejszy rozmiar obiektu, lecz jest wzmocnieniem „małości”.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski